Bu fikir ‘Hardware Haven‘ youtube kanalını izlerken aklıma geldi. Evimizde bir bilgisayarı alıp sunucu şekline getirmek. Tabi daha bir çok içeriği de gene internetten ‘homelab tour’ yazarak daha fazla içeriğe ulaşabilirsiniz çok harika fikirler var. Fiziksel olarak kendi evimde server, nas, firewall ve Backbone(omurga) switch gibi teçhizatlar yok ve almak sanırım Türkiye şartlarında çok pahalıya gelir tabi elektrik faturası da cabası.

Ama açık kaynak(Open Source) yazılımlar ile bunların oluşturacağımız sanal makineler üzerinde çok fazla para harcamadan çalışmalar yapabileceğim düşünüyorum. Hem kendimi geliştirmek ve bu teknolojiye aşina olmak istedim. Bunun için ekstra bir bilgisayar eski dizüstü bilgisayarımı sunucu haline getirmeye karar verdim. Bunun için dizüstü bilgisayarıma Proxmox VE kuracağım.

Tabi bu zorunlu bir şart değil 2. bir bilgisayarınız yoksa kendi kullandığınız bilgisayarınıza kurabileceğiniz sanallaştırma(virtualization) yazılımları mevcut. Açık kaynak veya ücretsiz kullanabileceğiniz yazılımlardan size uygun olanı tercih edebilirsiniz. Alternatifler için önce ki yazılarımda size bahsettiğim AlternativeTo sitesinden fikir edinebilirsiniz. Benim önerim; Eğer Windows kullanıyorsanız Oracle VM VirtualBox, Linux kullanıyorsanız KVM(Kernel Virtual Machine) tercih edebilirsiniz.

Burada yapacağımız temel şey şu olacak Firewall, DHCP server, TrueNAS ve Pi-Hole gibi servisleri veya cihazları kuracağımız alanı oluşturmak. Normalde Firewall, NAS ve Pi-Hole ayrı bir cihaz alarak barındırmamız gerekir. fakat buna gerek kalmadan sanal bir ortam oluşturacağız. Bu programların hepsi ayrı bir sanal sunucu(Virtual MachineVM) olacak. Kendi bilgisayarımızın üstüne veya ayrı bir 2. Bilgisayarınıza sanallaştırma teknolojisi sayesinde karar verdiğimiz servisler için ayrı ayrı fiziksel makineye ihtiyaç duymadan bir sistemin bütün donanımı alıp parçalar bölerek farklı farklı sanal makineler(Virtual MachineVM) kuracağız.

Bu konu hakkında daha fazla bilgi için ‘Sanallaştırma Nedir?’ yazıma bakabilirsiniz.

HomeLab
HomeLab VMware Örneği

İlk önce kullanacağımız yazılımlar ve bu amaca uygun sanal makinelere (Virtual MachineVM) karar vermek olacak. Bu amaca göre yaratacağımız makinelere CPU, RAM ve Disk Alanı vereceğiz.
Sonra karar verdiğimiz makineler için ip adresleri ve onlara vereceğimiz isimleri belirlememiz lazım. İlk önce kafanızda tasarlayın ve not almayı unutmayın.

True NAS kuracaksanız ve tek bir diskiniz varsa onu Partitions bölmeniz gerekir. Proxmox VE ve diğer sanal makineler için kullanacağımız disk bölümü ayrı. Pool oluşturmak için ayrı bir disk bölümü gerekecek.
Sunucu AmacıSunucu İsimleriKullanılacak YazılımlarIP Adresleri
Virtualizationkilvin.localProxmox VE192.168.1.140
Monitoringelxa-dal.localUptime-Kuma192.168.1.141
VPNelodin.localPi-VPN192.168.1.142
Firewallarwyl.localpfsense192.168.1.143
NASlorren.localTrueNAS192.168.1.144
AdBlokherma.localPi-hole192.168.1.145
Bu isimleri ‘Kral Katili Güncesi’ kitabında yer alan öğretmenlerin isimlerinden seçtim.
Buna benzer yöntem ile akılda kalıcı isimler seçebilirsiniz.

Bu listede ki her şeyi kurmak zorunda değilsiniz istediğiniz şeyleri kurabilir. Çalışmak istediğiniz yazılımlar için uygun veya benim seçtiğim yazılımların alternatiflerine bakabilirsiniz. Ben elimden geldiğince Açık Kaynak(Open Source) yazılımlar kullanmaya çalıştım.

Kategori: